Ann's Choice
 Ann's Choice 

Happening Today:

11:00 -  Board of Directors' Meeting - PAC

7:30 - Speakers Bureau: Famous & Fascinating Philadelphians- Rick Spector

We now have the new menus for all the restaurants that will begin on July 2nd- see Dining.

We have a Text to Speech Reader to help low vision residents.  For more info, click here.

ANN’S CHOICE LOW VISION GROUP.

 

The Ann’s Choice Low Vision Group meets the second Friday of each month in the

Village Music Room at 11:00 am. The purpose is to assist residents with vision problems.

The assistance is in the form of demonstrations of the latest equipment, speakers on low vision, and sharing of experiences.

The next meeting will be Friday, July 14 at 11:00 am

in the Village Music Room.

Would you like to help maintain our web site?  Do you like 'surfing the net'?  We could use help to support and maintain this Ann's Choice web site.  You don't have to be a programmer and we will teach you how to do it.  A new class is forming now.  Let us know.  Call Bob at 215-675-1963 to give it a try.

We have a new story from our resident, Dave Jones, called THE POTION, on the Resident Writings page about baseball in Warminster.  Take a look.

We are now posting pictures and the results of our Olympic competition.  They are all on 2017 Olympics.  

We have a section and pictures of Chestnut Pointe, our extension of RG.  Click on the image.

There are Internet sites that offer free learning videos.  Take a look.

Check out the HUMOR and BUY/SELL  sections.

 

2017 Olympics

YOU MUST SIGN UP FOR EACH EVENT.  VISIT OUR WELLNESS CENTER IN THE VILLAGE CLUBHOUSE FOR THE SIGN UP SHEETS.

Results So Far

Sudoku Winners

  1. Gold Medal – Jean Pavela
  2. Silver Medal  - Mary Orzechowski
  3. Bronze Medal  (tie) – Barbara Munz, Barbara Wiley

 

Water Volleyball Winners

 

1)Gold Medal

  • Jack Brand
  • Russ Neiger
  • Barb Munz
  • Jim Kibelstis
  • Pat Skelly
  • Joe Wilkinson

 

2) Silver Medal

  • Charles Bustard
  • Polly Riddle
  • Jerry Wright
  • Larry Daley
  • Gordon Larson
  • David Cullen

 

The following are the winners for the Shuffleboard:

 

Gold – Andy Pollock

Silver – Kathy Speers

Bronze – Jerry Schmid

 

The following are the winners for Trivia:

Gold – Joan Chertok & Robert Altman

Silver – Edie Davis & Howard Davis

Bronze – Dorothy Di Dio & Mary Orzechowski

The following are the winners for Bocce:

Men’s Winners

Gold- Jerry Schmid

Silver- Phil Alley

Bronze- Joe Wilkinson

 

Women’s Winners

Gold - Kathleen Miller

Silver-  Maria Montana

Bronze - Jeanne Hackett

The Putting Green Winners

 

Women

1st Maria Montana

2nd      Tie:   Terry Price

                     Jean Hackett

3rd  Marilyn Bartikowsky

 

Men

1st Carmen Cavalli

2nd Tie:  Adi Katrak

                Bob Beacham

3rd Tie:  Russ Neiger

                Bob Shiflet

                Pat Skelly

                Norm Swanson

                Jim Bulera

Wii Bowling winners as follows:

 

Men’s Division

  1. Russ Neiger
  2. Martin Samtmann
  3. Joe Wilkinson

Women’s Division

  1.  Barbara Steiner
  2. Joan Driscoll
  3. Helen McElwee

And the winners of Mah Jonng are:

  1. Kathy Suessenguth
  2. Sis Silverman/ Sandee Berman
  3. Gloria Bernstein

Ping Pong Winners:

 

Men’s Division:

  1.  Joe Wilkinson
  2. Tony Montana

Women’s Division:

  1.  Polly Riddle
  2. Barb Munz
  3. Gail Danusiar

Bridge winners:

Group A/North-South

  1. Eileen Chudnow and Florence Abrams
  2. Jeroo and Fram Dalal
  3. Ruth Miller and Dick Will tied with  Carol Katherine and Helen McElwee

Group A/ East-West

  1. Ken and Claire Knickmeyer
  2. Marge Devine and Jim Morgan
  3. Nancy Woods and Sally Kelley

Group B/ North-South

  1. Seymour Margolis and Glenna Johnson
  2. Mary Sheppard and Terry McManus
  3. Chickie Kitchman and Anna Lukoff

Group B/ East-West

  1. Ginny Stea and Mickey Roe
  2. Mel and Loraine Kohereiter
  3. Duff Collins and Woody Kirk

Tennis Winners are:

 1st place (tie)- Tamas Dobo  and Joe Caputo

2nd place – Charlie Terrana

3rd place – Jim Trump

Horseshoes winners:

  1. Clarence Good
  2. Bo Liberatore
  3. Charlie Bustard

 

Euchre winners:

 

1. Dick Updike

2. Marie Francis

3. Sue Ross

 

Closest to the Pin winners:

 

Women:

  1. Maria Montana
  2. Marilyn Bartikowski
  3. Mary Robinson

 

Men:

  1. Robbie Robinson
  2. Joe Whyte
  3. Irv Gottenberg

Poker winners:

 

1st:  Pat Skelly

2nd: Jim Bulera

3rd:Dorothy Di Dio

 

PICTURES OF THE EVENTS

Opening Ceremony and Duck Race - 5/12/2017

Click on any picture to expand the view.

Sudoku

Shuffleboard

Bocce

Putting Green

WII Bowling

Ping Pong

Tennis

Horseshoes

Euchre

Closest to the Pin

Comments or questions about this page, contact Bob Klimek at kemlik@comcast.net

Print Print | Sitemap
© Anns Choice Resident Activity

This website was created using 1&1 MyWebsite.